نمونه سوالات استخدامی بهداشت محیط
تب مالت ( بروسلوز ) - سایت بهداشت محیط ایران
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
سایت بهداشت محیط ایران
بهداشت محیط،آب وفاضلاب، مواد زائد ، بهداشت مواد غذایی،استخدامی بهداشت محیط

تب مالت ( بروسلوز )


فایل های مرتبط با تب مالتراهنمای کشوری مبارزه با بروسلوز ) بیماری تب مالت


پاورپوینت آموزشی تب مالت


اپیدمیولوژی و کنترل تب مالت


مروری بر بیماری بروسلوز


تب مالت

تب مالت از نگاه سازمان جهانی بهداشت و مرکز بیماریهای آمریکا
CDC - Home - Brucellosis


WHO | Brucellosis - World Health Organization


WHO | Brucellosis


تب مالت ( بروسلوز )
تب مالت یا بروسلوز یک بیماری عفونی و مسری است که بین انسان و دام مشترک است یعنی از حیوان به انسان منتقل می شود .

بروسلا اولین بار توسط بروس در سال ۱۸۸۷ از طحال سربازان انگلیسی که در جزیره مالت فوت کرده بودند جدا شده است .

* راه سرایت :

مخزن بیماری بز، گاو و حیوانات آلوده دیگر است ، مصرف شیرخام و تماس با حیوانات آلوده سبب ابتلاء میگردد . نگهداری بز و مصرف شیر آن برای تغذیه کودک از علل مهم سابق در ایران بشمار میرفت . در ایران در آدمی بیشتر بروسلا ملی تن سیس دیده می شود که دلائل دقیق آن با وجود بودن بروسلای آبورتوس در دامهای این کشور معلوم نیست . گوشت و دیگر بافت های دامهای کشته ، تراوشات تناسلی بویژه تراوش حاصل از سقط دامها ، جنین ، آغل ، طویله ، زمین آلوده ، شیر ، پنیر ، سرشیر و خامه تازه و آب و هوای آلوده سرچشمه بیماری است . حیوان آلوده در موقع سقط جنین خطرناکتر از همه چیز است و سبب آلوده کردن طویله ومحیط خود می شود و ۸ تا ۱۲ هفته این آلودگی برجا میماند . همه گیری در دهات در فصل زایمان دامها زیاد است . در ۷۲٪ - ۶۰٪  موارد میکرب از راه پوست وارد بدن می شود و در ۱۶  تا ۳۰٪ موارد از راه غذا است . بطور نادرتر سرایت از راه تناسلی و دستگاه تنفسی صورت میگیرد . در یک مورد مادر از راه شیردادن طفل خویش را آلوده کرده است .

کودکان روستائیان و افرادی که حیوانات اهلی نگهداری می کنند بیشتر در معرض آلودگی هستند انتقال از راه جنین هم امکان پذیر است ( تب مالت مادرزادی ) ، آلودگی در دوره های اول حاملگی ممکن است سبب سقط شود . در پنیر تازه بز میکرب ۶ تا ۱۰ روز و بندرت ۲۰ تا ۶۰ روز زنده می ماند . در پنیر گوسفند ۴۵ تا ۶۵ روز ، در پنیر گاو تا ۹۰ روز زنده میماند .

* نشانه های بالینی بروسلوز :

بعد از ورود بروسلا از راه جلد ، مخاط یا گوارش ابتدا بطرف غدد لنفی مربوطه می رود و غدد مانع عمومی شدن آن میگردند . در برخی موارد توانسته اند شانکر ابتدائی و غدد لنفی آلوده ( کمپلکس ابتدائی ) را نشان دهند . این دوران موضعی یا ناحیه ای مرض معمولاً بدون نشانه آشکار است و یا مخفی میماند که مطابق با دوران پنهانی بیماری است و در حدود ۸ تا ۱۵ روز میباشد ولی میتواند کوتاهتر یا خیلی طولانی تر از آن باشد . دوران پنهانی تجربی ۵ تا ۲۵ روز بوده است . در این دوران هیچ آثار زیستی آشکار وجود ندارد و به اسم مرحله قبل از آلرژی  معروف است .

·         تب

·         عرق

·         درد

·         علائم عفونی دیگر مانند : قرمزی و تحریک شدن حلق ، سرفه ، عوارض عصبی و روانی ، بیخوابی ،‌ بویژه بی اشتهائی وجود دارد . در کودکان خردسال و شیرخواران اسهال دیده می شود .

·         علائم بالینی تب مالت در کودکان چندان مشخص نیست . طحال در نیمی از موارد بزرگ است . طحال بزرگ بیشتر همراه بزرگ شدن غدد لنفی می باشد . دانه های جلدی بصورت تب خال و پورپورا بوده و دانه های دیگر اریتم های برآمده کمیاب است .

 

* بررسیهای آزمایشگاهی :

دو آزمایش مهم برای تشخیص قطعی تب مالت وجود دارد یکی جداکردن بروسلاها و دیگری جستجو آنتی کرها ( پادتنها ) است .

·         کشت

·         پی گیری آنتی کرها : برای پیدا کردن آنتی کرها از آزمایش زیر استفاده می شود .

               آزمایش سرمی رایت - 2ME

* عوارض :

گرفتاری استخوانها و مفاصل : ضایعات استخوانی و مفصلی شدید و سبک که گاهی بیمار را مدتها زمینگیر میکند .  اسپوندیلیت بروسلائی شایع ترین گرفتاری استخوانی در تب مالت می باشد .

·         تظاهرات و عوارض عصبی در مالت :

1.       سردرد

2.       درد تمام بدن

3.       ضعف

4.       سستی

5.       خستگی و کوفتگی عضلات

6.        کم خوابی

7.        حالت تحریک پذیری زیاد

8.       نگرانی و تشویش

9.       افسردگی

10.   هذیان

11.    سندرم  مننژه

·         عارضه قلبی بروسلوز آندوکاردیت است

·         عوارض چشمی

·         برونکوپنومونی

·         التهاب کبد   ( گرانولم ) ، یرقان ، خونریزیهای متعدد  گاهی نارسائی  یا سیروز تولید می کند  گرفتاری پوست بصورت بثورات جلدی به شکل ماکول ، پاپول ، اریتم های گوناگون و پورپورا ملاحظه می گردد .

* درمان :

بیمار مبتلا به تب مالت احتیاج به استراحت در بستر ، مراقبت ، پرستاری خوب و درمانهای محافظتی دارد .

جهت درمان دارویی به پزشک حتماً مراجعه شود .

* پیشگیری :

جوشاندن شیر و دقتهای بهداشتی دیگر درباره افرادی که با حیوانات سر و کار دارند بسیار مهم است . جستجوی خاستگاه آلودگی در پیشگیری بیماری مفید میباشد معمولاً‌حیوانات اهلی اطراف بیمار سبب آلودگی میشوند . تمام مواد شیری را باید بصورت پاستوریزه تهیه کرد . آموزش بهداشت به قصابان و افرادی که با حیوانات سرو کار دارند .

واکسیناسیون در حیوانات اثر فاحشی در کاهش میزان بیماری دارد اما ذبح و خارج کردن حیوانات آلوده از بین بقیه حیوانات تنها راه قطعی و مطمئن در ریشه کن کردن بیماری می باشد .

واکسن زنده ضعیف شده سوش (  S۱۹ ) بهترین است یکبار تزریق آن حداقل ۷ سال حیوان را محافظت می کند .

(جهت دسترسی به مطالب به روز به سمت چپ سایت بخش آخرین مطالب مراجعه کنید)