نمونه سوالات استخدامی بهداشت محیط
ساس تختخواب و روشهای مبارزه - سایت بهداشت محیط ایران
سایت بهداشت محیط ایران
بهداشت محیط،آب وفاضلاب، مواد زائد ، بهداشت مواد غذایی،استخدامی بهداشت محیط

ساس تختخواب و روشهای مبارزه

ساس تختخواب و روشهای مبارزهاهمیت بهداشتی

 ساسهای تختخواب ناقلین مهمی در انتقال بیماریها نیستند اما بدلیل گزش دردناک ، برای انسان آزار دهنده هستند . که واکنش افراد در مقابل گزش آن متفاوت است.

 در خانه های بسیار آلوده ممکن است افراد بیش از صد بار در شب گزیده شوند که در این بین کودکان بعلت از دست دادن خون دچار کم خونی شدید می شوند.

اقدامات کنترل

در صورت تحریک ، ساسهای تختخواب می توانند به سرعت حرکت کنند و هنگام گزش وجود آنها به آسانی قابل تشخیص نیست. ممکن است برخی افراد از گزش های متعدد شبانه ی خود آگاه نشوند . بنابر این روشهای مبارزه فقط باید در مکانهایی که علائم کافی از وجود این حشرات در دسترس است اجرا شود.

تشخیص

می توان آلودگی به  این حشرات را از طریق بررسی مخفیگاههای احتمالی  جهت مشاهده ساسهای زنده، پوسته های رها شده نمف ، تخم و مدفوع مشخص کرد. مدفوع حشره ممکن است بصورت لکه های سیاه یا قهوه ای تیره روی ملافه ها ، دیوارها و کاغذ دیواری قابل مشاهده باشد.  ممکن است خانه هایی که آلودگی شدیدی به این حشره دارند بوی ناخوشایندی نیز داشته باشند. می توان با افشاندن یک آئروسل پیرتروم داخل درزها و شکافها ساسها را تحریک کرده و آنها را وادار به خروج از مخفیگاهها نمود و به این ترتیب ساسهای زنده و مجلهای آلوده را شناسایی کرد.

روشهای مبارزه ساده ی خانگی

ممکن است در هر خانه ساس های تختخواب به تعداد کم دیده شوند ، بویژه زمانی که از اثاثیه یا وسایل خواب دست دوم استفاده شود.آلودگی خفیف و ناچیز را می توان با تمیز کزدن دقیق و سایل آْوده ، ریختن آبجوش روی وسایل و یا قرار دادن آنها در معرض آفتاب برطرف کرد.

برای پاشیدن حشره کشها در تشک ها ، درز و شکاف دیوار و دیگر مخفیگاههای احتمالی می توان از افشانه های آئروسل استفاده کرد.از جمله این حشره کشها می توان به پیرتروئید ها و پروپکسور و بندیوکارب و دی کلروس اشاره کرد. در صورت مشاهده مجدد آنها بعد از چند هفته ، این روش مبارزه با ساسها بایستی تکرار شود.

خانه هایی که بشدت آلوده هستند به استفاده از یک حشره کش ابقایی پایدار نیاز دارند. بطور معمول،یکبار استفاده از این روش برای حذف و از بین بردن ساسهای تختخواب کافی است. اما اگر آلودگی ادامه پیدا کند مبارزه مجدد باید در فاصله بیش از دو هفته اجرا شود.. حشره کش انتخابی برای مبارزه با ساسها باید برای جمعیت هدف یک حشره کش مؤثر باشد . اضافه کردن یک حشره کش محرک نظیر پیرترین 2ر0 -1ر0 درصد به خروج ساسها از مخفیگاهها کمک می کند و این امر باعث افزایش تماس آنها با حشره کش ابقایی می شود . بسیاری از پیرتروئید ها در از بین بردن و بیرون اوردن ساسها از مخفیگاهها مؤثر هستند.

برخی حشره کشهای ابقایی برای مبارزه با ساس ها

حشره کش                غلظت در اسپری %

مالاتیون                            0/2

فنیتروتیون                      01/.-0/5

پروپکسور                          /02

کارباریل                            /01

دیازینون                       0/5

بندیوکارب                  0/2-0/3

 

 

 

 

کنترل ناقلین :Rozendaal.Jan A.

مترجمان دکتر ناهید نور جاه – دکتر فائزه اعیان

سازمان بهداشت جهانی

 

دوستان عزیز این مطالب بیشتر جنبه آموزشی داشته و جهت مبارزه مناسب و اصولی با شرکتهای شمپاشی در شهر محل سکونتتان تماس حاصل فرمایید.جهت اطلاع از شرکتهای سمپاشی به واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت مراجعه نمایید.

(جهت دسترسی به مطالب به روز به سمت چپ سایت بخش آخرین مطالب مراجعه کنید)www.environmentalhealth.ir