نمونه سوالات استخدامی بهداشت محیط
انواع سیستم های هوادهی - سایت بهداشت محیط ایران
سایت بهداشت محیط ایران
بهداشت محیط،آب وفاضلاب، مواد زائد ، بهداشت مواد غذایی،استخدامی بهداشت محیط

انواع سیستم های هوادهی

انواع سیستم های هوادهی

به طور کلی تجهیزات هوادهی شامل هواده های سطحی و عمقی می‌ باشند.

هواده های سطحی یک فرایند اقتصادی می باشند که امکان گردش و اختلاط کامل در حوضچه را میسر می سازند و برای تصفیه فاضلاب های صنعتی و شهری مطلوب می باشند.در این فرایند فاضلاب بصورت عمودی از کف تانک به حرکت درآمده و توسط تیغه های اختلاط که در زیر سطح آب تعبیه شده اند، بصورت افقی توزیع می شود. همچنین حباب های ریز هوا با کیفیت بالا به درون آب تزریق می شوند و دراثر آشفتگی حاصل از هواده، در داخل تانک توزیع می شوند. نرخ انتقال اکسیژن به شکل و ابعاد مخزن بستگی دارد. معمولا نرخ انتقال اکسیژن بین 1.6 تا 2.1 کیلوگرم اکسیژن در هرکیلووات ساعت متغیر است.

 

نمونه ای از هواده های سطحی

                                                                                                                                                             

نوع دیگری از هواده های سطحی از شفت های دواری تشکیل شده که بصورت افقی روی سطح فاضلاب حرکت می کند و بازده انتقال اکسیژن به فاضلاب را افزایش می دهد. شفت توخالی این سیستم به تیغه های هوادهی مجهز است که فشار زیادی را در سمت جلو ایجاد می کند و متعاقبا به انرژی جنبشی تبدیل می شود. در پشت سیستم نیز یک سیستم تزریق حباب ریز هوا به زیر سطح آب وجود دارد. این سیستم در قطرهای 700 یا 1000 میلیمتر موجود می باشد.

شفت دوار سیستم هوادهی سطحی

طرح شماتیک شفت دوار


سیستم شفت دوار با حرکت افقی روی سطح فاضلاب

 

 هوادهی عمقی

هوادهی عمقی شامل سیستم تولید هوا (بلوئر) و سیستم توزیع هوا (دیفیوزر) می باشد. در واقع دیفیوزرها وظیفه  تزریق و پخش هوا در فاضلاب را بر عهده دارند. بهترین نوع دیفیوزرها برای هوادهی، دیفیوزرهای حباب ریز می‌باشند. هر چه اندازه حباب ها ریزتر باشد تعداد حباب ها افزایش یافته و سطح تماس حباب به با مایع افزایش می یابد در نتیجه اکسیژن رسانی به فاضلاب بیشتر و با سرعت بالاتری انجام می‌پذیرد. از دیفیوزر حباب درشت بیشتر برای اختلاط و به هم زدن و جلوگیری از ته نشینی مواد استفاده می شود.

شرکت تصفیه پیشرفته پارس توانایی تامین انواع دیفیوزرهای بشقابی حباب ریز و حباب درشت، دیفیوزرهای لوله ای و دیفیوزرهای صفحه ای را از برندهای معتبر داخلی و جهانی در ظرفیت های مختلف دارا می باشد.

 

نمونه ای از کاربرد دیفیوزر لوله ای

 

نمونه ای از شبکه دیفیوزرهای لوله ای

 

از جمله مزایای دیفیوزرهای مورد استفاده:

  • نصب و راه اندازی آن بسیار ساده و آسان
  • سرعت بالای انتقال و جذب اکسیژن
  • افت فشار بسیار پایین
  • مقاومت بالا در برابر دما و خوردگی
  • عدم بروز مشکل گرفتگی
  • کارایی و راندمان بالا

  

 

نمونه ای از دیفیوزرهای لوله ای و بشقابی


(جهت دسترسی به مطالب به روز به سمت چپ سایت بخش آخرین مطالب مراجعه کنید)